“Getting started” o Rule Studio z InfoCenter


Zabrałem się za poznanie Rule Studio (narzędzie do tworzenia projektów z regułami oparte o Eclipse 3.4.2) z lekturą “Getting started” (w WebSphere ILOG JRules V7.0.2 > Rule Studio > Creating rule projects).

Wrażenia jak najbardziej pozytywne. Pracuje się przyjemnie i dzięki Rule Studio inaczej zacząłem patrzeć na klasy i ich właściwości. W końcu przedstawiają dziedzinę dla działania naszych reguł i ostatecznie zmierzają do języka naturalnego, gdzie techniczne “wartość X zwrócona z metody Y klasy Z” staje się biznesowym “Y Zta ma wartość X” (jakoś teraz nie przychodzi mi nic lepszego do głowy, ale niezwykle odświeżające spojrzenie).

Tworzenie reguł to jak pisanie kodu źródłowego w języku naturalnym (ala DSL) z działającymi przyzwyczajeniami jak Asystent Kodu (CTRL+SPACJA) czy formatowanie (CTRL+SHIFT+F). Jednak zamiast kodu piszesz reguły w bardzo ludzkim języku.

Niestety, ale podczas pracy z dokumentacją pojawiło się kilka nieścisłości, których nie udało mi się wyprostować samodzielnie. Zostają odnotowane do późniejszego rozpracowania.

W Task 2: Verbalizing new business elements (WebSphere ILOG JRules V7.0.2 > Rule Studio > Creating rule projects > Getting started > Tutorial: Defining a vocabulary) napisano:

3…
When the build is complete, the Verbalize BOM dialog opens.

4. In the Verbalize BOM dialog, select the method Session.displayMessage. Leave the other selections as they are.

jednak tak się nie dzieje i musiałem zrobić to ręcznie otwierając edytor BOM dla każdego nowego bytu/klasy i w sekcji Class (zakładka Class) i wybierając Create default verbalization.

i dalej w To test the new vocabulary w Task 4: Extending the Business Object Model (WebSphere ILOG JRules V7.0.2 > Rule Studio > Creating rule projects > Getting started > Tutorial: Defining a vocabulary):

5. Press ENTER, then press CTRL+SPACEBAR. In the Content Assist box, select ‘the session’.

ale niestety “the session” nie pojawiało się. Musiałem wyedytować Session.displayMessage(String) w edytorze BOM, w sekcji Member wciskając Create, aby stworzyć domyślne verbalization.

Dalej wspomniano o sekcji Imports w edytorze BOM, gdzie znajdują się importy, ale nie jest konieczne ich wpisywanie tam, a wystarczy znane i lubiane Ctrl+SPACJA bądź Ctrl+1 (jak w edytorze kodu javowego w Eclipse). Edycja reguł, czyli chodzenie po różnego rodzaju edytorach, widokach wykorzystuje nasze przyzwyczajenia eclipsowe maksymalnie. Ich edycja powinna być intuicyjna, a jedynie ich prezentacja jest odmienna od tego, czego nauczyliśmy się programując w Javie.

W To edit the verbalization of a method with arguments: opisano możliwość przechodzenia między edytorami trzymając Ctrl i klikając the session . displayMessage ( “The rental agreement is rejected.”);. To działa pod VMware Fusion/MacOS tylko dodając do tej kombinacji Cmd (jabłko), czyli Ctrl+Cmd aktywuje linię w postaci aktywnego linka. Pewnie ma to związek z ustawieniami klawiatury.

Można również wybrać klasę Session w Rule Explorer

i podwójnie klikając displayMessage(String) w sekcji Members

który z kolei otwiera stronę Member w edytorze BOM.

Advertisements

One response to ““Getting started” o Rule Studio z InfoCenter

  1. Pingback: Another day with JRules 7 Information Center – “Getting started” about Rule Studio…again? « Experiencing BPM reality

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s